KHN-directeur ziet herstel aan eind van 2013

De opening van Horecava 13 op maandagochtend 7 januari was een feestelijke aangelegenheid, hoewel algemeen directeur Lodewijk van der Grinten van Koninklijke Horeca Nederland (KHN) voorafgaand nog een somber geluid liet horen. “De horeca is geen uitzondering op de slechte omstandigheden waarin de economie verkeert. Ook over 2013 ben ik niet positief, maar ik ben niet negatief over herstel in zijn totaliteit.”

De verwachting van KHN is dat de omzet in 2013 met 13 miljard ongeveer gelijk zal zijn aan die in 2012. Dat is nog altijd maar net iets minder dan in 2007. Wel zal het volume in 2013 met 2 procent dalen tot een totaal van 14 procent ten opzichte van dat topjaar. Dat de omzet toch op ongeveer hetzelfde uitkomt is te danken aan prijzen die gemiddeld 15 procent hoger liggen dan in 2007. Pas tegen het einde van 2013 verwacht KHN eindelijk weer een kleine omzetgroei.

Van de sectoren hotels, restaurants, fastservice en cafés is het met name de laatste groep dit het nog zwaar krijgt. Van der Grinten verwacht zelfs dat in de periode 2014-2016 nog altijd een volumedaling zal plaatsvinden in de cafésector. “Dat zijn zware cijfers, die bovendien nog positief worden beïnvloed door de coffeshops, die het heel goed doen.”

Waar het volgens Van der Grinten nu op aan komt is innovatie en gastvrijheid. “Zij die niet innoveren, zullen ook geen herstel zien als de economie eenmaal weer aantrekt.”

Wat gastvrijheid betreft blijkt uit onderzoek door Motivaction dat de horeca op het goede spoor zit. “Er is een grote discrepantie tussen mensen die weinig in de horeca komen, maar daar wel een mening over hebben en de zogenoemde ‘heavy users’. Het blijkt dat die laatste groep de horeca aantoonbaar beter beoordeelt dan een aantal jaren geleden. Het is een kwestie van vasthouden wat je hebt, want je klanten zijn je beste ambassadeurs. En innoveren tegen de klippen op, dat is de beste overlevingsstrategie.”

En met een welgemeend “Ik ben ongelooflijk trots op deze branche, de mooiste branche van het noordelijk halfrond” werd de beurs vervolgens alsnog in een opperbeste stemming geopend.

Noot voor de redactie (niet voor publicatie):
Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de afdeling Press & PR van Amsterdam RAI, Carla Granaada, T 020 549 22 18, M 06 129 78 367.
door Emil Peeters op 1/8/2013